ŽIVLOVÝ ŠÁTEK – TKANÍ?

0

A o tom tkaní zase někdy příště…

Tak jsem končila svůj minulý článek, který jsem zveřejnila loni v květnu. Mému živlovému šátku tou dobou chybělo dotkat vodu a vzduch, tedy poslední (a tu nejlehčí) třetinku. Nejdříve jsem s psaním pokračování chtěla čekat, až budu mít celý šátek dokončený. Ráda se za tkaninou ohlížím najednou. Teď si říkám, že je to možná škoda. Nenašla jsem si na to čas. Všechny ty myšlenky, které jsem vám chtěla při tkaní sdělit,… už je asi ze vzpomínek nevylovím.

Šátek je dávno dotkaný a teď už ani není můj. A ony ty myšlenky zase nebyly tak důležité, už si to píše svůj vlastní příběh. A tak teď s úšklebkem škrtám v mém původním nadpisu to slůvko tkaní a jdu se ponořit do hlubin mojí mysli.

ŽIVLOVÝ ŠÁTEK – FINÁLNÍ OHLÉDNUTÍ

Jak jedna tkanina dokáže naprosto překopat tkadlenu.

A byla to vlastně práce jedné tkaniny, nebo spíš těch několika let, po které jsem ji nosila v hlavě, než jsem ji dokázala dokončit?

Občas jsem při tkaní sdílela střípky toho, co se mi na stavu odehrálo za uplynulou noc (neb živlák se tkal převážně v noci). Dnes by z toho mohl být celkem pěkný deníček, tak se na něj půjdu podívat.

A pak jsem se na sociálních sítích odmlčela. Už si ani přesně nepamatuju ten důvod. Je také pravda, že od tohohle místa jsem si postup přestala průběžně fotit. Asi jsem si ho chtěla dotkat v tichu… i ten motiv se na druhé polovině šátku velmi uklidnil. Tyhle útržky protkaných nocí mi ale připomněly, že ono to tkaní bylo „o tkaní“ mnohem míň, než o té hlavě. Živlák se sice tkal pomalinku, ale co se řemesla týče, byly to stále ty stejné naučené pohyby. A protože obrázek fénixe jsem měla namalovaný na osnově, nemusela jsem o tom při každé výměně prošlupu tolik přemýšlet.

6. června jsem šátek sundala z tkalcovského stavu. Poprvé jsem se na něj podívala jako na celý obraz. To bývá vždycky něco, čeho se při tkaní bojím. Bojím se zklamání a tady jsem se bála obzvlášť. A zklamání samozřejmě přišlo.

Bylo ale potřeba zatáhnout do vazby kolem 200 volných nitek po změně barvy útku a udělat třásně. Ten deníček pak pokračoval nějak takto:

A najednou byl říjen a já pořád ještě nevěděla, jak šátek správně odprezentovat. Ale už to bylo potřeba. Potřebovala jsem ho odevzdat a udělat za ním tečku. Nechat ho letět. Vždy, když jsem nějakou tkaninu plánovala, nejvíce jsem řešila tu tkací část. Tenhle šátek ze mě vytřepal poslední zbytky tkalcovského seběvědomí. Úplně mě zadupal pod zem a mi se z ní strašně těžko vyhrabávalo. Každá další tkanina po něm už se mi tkala jinak. Ne líp… jinak.

Byl říjen a bylo potřeba šátek nafotit. Vylezla jsem si na skály a rozloučila jsem se s ním.

domů » blog » ŽIVLOVÝ ŠÁTEK – TKANÍ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *